1935 yılında düşük ücretle tarlalarda çalışan bir baba ve dikiş operatörlüğü yapan bir annenin çocuğu olarak Mississipi’de doğan Elvis Presley yoksulluk şartlarında büyüdü. Babasının çok basit bir borç meselesi yüzünden hapse girmesinden sonra zor bir okul hayatı süren Elvis sessiz bir çocukluk dönemi geçirdi. 10 yaşındayken bir şarkı yarışmasında söylediği “Old Shep” şarkısıyla ikincilik ödülü alınca ilk gitarına sahip oldu. 1949 yılına gelindiğinde Elvis çamaşır yıkama odasında gitarıyla pratik yapıyor ve aynı zamanda dört gençle birlikte bir grupta çalıyordu. Arkadaşlarının aktarımıyla utangaç, mutsuz ve hiç de çekici olmayan bir çocuktu. Okuldan arta kalan zamanlarda Loew’s State Theatre’ın kütüphanesinde çalışıyordu. Liseden mezun olduktan sonra kamyon şoförlüğü yapmaya başlamıştı.

Elvis Presley kamyon şoförlüğü yaptığı sırada annesine doğum günü hediyesi olarak kendi doldurduğu bir plağı yollar. Annesi ise ondan habersiz bu plağı bir radyoya gönderir. Radyoda çalan “My Happiness” ve “That’s When Your Heartaches Begin” parçaları büyük bir ilgi görür. Herkes sesin sahibini merak eder. Ortaya Elvis gibi genç ve yakışıklı biri çıkınca birdenbire popülaritesi artar. Anlatılan hikâye bu olsa da bilinen gerçek; plak yapımcısı ve müzik şirketi sahibi Sam Phillips’in Elvis’in ses tonundan ve müzik tarzından çok etkilenmesi üzerine 1954 yılında ilk stüdyo kaydını yaptığı yönünde.

Sam Philips, Elvis’in sesini çok beğenir çünkü o dönemde ağırlıklı olarak siyahilerin tarzı olan Blues’u ilk kez bir beyaz seslendirmiştir. Arthur Crudup’un sözlerini yazdığı “That’s All Right” şarkısı için stüdyoya giren Elvis iki gün sonra Memphis’in en çok dinlenen radyosunda kendine yer buldu. Bu şarkı rock’n roll tarihini başlatan ilk şarkı olarak kayıtlara geçti ve Elvis de siyahi şarkısı söyleyen ilk beyaz oldu. “That’s All Right” ve “Blue Moon of Kentucky” gibi country, blues tarzında hareketli rock’n roll şarkıları Elvis’in kariyer basamağını hızlı çıkmasına sebebiyet verdi. 1955’te ünlü şarkıcıların menajerliğini yapan Tom Parker’ın Elvis’in menajeri olmasıyla başlayan süreç Elvis’i bir dünya starı yaptı.

“I Forgot to Remember to Forget” şarkısıyla ününe ün katan Presley, country listelerine bu şarkıyla 1 numaradan girdi. İlk single’ı, “Heartbreak Hotel” ise 1 milyondan fazla sattı. 8 hafta boyunca bu şarkının listelerde kalması sonucu dünya çapında bir şöhrete kavuşan Presley, gittiği her yerde büyük ilgiyle karşılanıyor dünyanın her yerinden hayran kitlesine sahip oluyordu. “Don’t Be Cruel”, “Hound Dog”, “Love Me Tender”, “All Shook Up” ve “Jailhouse Rock” bu döneme damga vuran şarkılar olarak hafızalarda yer etti. “I Want You”, “I Need You”, “I Love You” parçasıyla 11 hafta boyunca listeler de kalan Elvis 1955 yılı sonunda yok satıyordu.

Elvis Presley’in ölümüyle ilgili çok çeşitli tevatürler öne sürülmesine rağmen halen ölüm nedeni üzerindeki sis perdesi kalkmış değil. Kayıtlara ölüm nedeni kalp yetmezliği olarak geçen Presley, 16 Ağustos 1977 tarihinde kız arkadaşı Ginger Alden tarafından banyosunda ölü bulundu. Şubat 1977’de turne programına başlayan ve üç ay boyunca konserler veren Presley, Ağustos 1977’de yeni bir turneye çıkmaya hazırlanıyordu. Son yıllarında obezite hastalığından muzdarip olan sanatçı ölümüne doğru giden süreçte ilerleyen hastalığına rağmen müzikle olan ilişkisini kesmedi. Elvis hayranları hiçbir zaman o büyük sanatçının öldüğüne inanmasa da cenazesine 100 bin kişi katıldı ve sevenleri yasa boğuldu. Büyük star hayatını kaybettiğinde henüz 42 yaşındaydı. Bugün hâlâ Elvis’in öldüğüne inanmayan ve onun gizli bir yerde yaşadığına inanan sevenleri var.