2 Ocak 1943 tarihinde Üsküdar, İstanbul’da dünyaya gözlerini açan Barış Manço, şarkılarıyla, televizyon programlarıyla en önemlisi de insanlığı ile tüm dünyanın sevdiği biri oldu. Besteci, söz yazarı, TV programı yapımcısı ve sunucusu, köşe yazarı, Devlet Sanatçısı ve kültür elçisi olan Manço, Türkiye’de rock müziğin öncülerinden ve Anadolu Rock türünün kurucuları arasında sayılmaktadır.

Zeki Müren’in de hocalığını yapan devlet konservatuvarı klasik Türk sanat müziği hocası ve yazar Rikkat Uyanık ve İsmail Hakkı Manço çiftinin ikinci çocuğu olan Mehmet Barış Manço, 2. Dünya Savaşı yıllarında doğduğu için ailesi ona Barış ismini verir. Dört çocuklu ailede Savaş, İnci ve Oktay adlarında üç kardeşi vardır. Aile kökenleri İstanbul’un fethinden sonra Konya’dan Selanik’e göç etmiş ve savaş yıllarındaki zorluklar nedeniyle 1. Dünya Savaşı sırasında İstanbul’a göç etmiştir.

Üç yaşındayken anne ve babası boşanır. Babası ile birlikte yaşamaya başlayan Manço, İlkokula abisi Savaş ve ailenin en küçük ferdi olan kız kardeşi İnci’nin de okuduğu Kadıköy Gazi Mustafa Kemal İlkokuluna başlar. Buradan sonrada ytılı olarak Galatasaray Lisesi’nin orta bölümüne devam eder. 1957 yılına gelindiğinde ise amatör olarak müzikle ilgilenmeye başlar.

1958 yılında ilk grubu Kafadarlar grubunu kurar. Ortaokul yıllarında kurulan bu grup rock’n roll coverları yaparken, Barış Manço da ilk bestesi Dream Girl’i bu dönemlerde yapar ve Ankara’da küçük bir müzik ödülünün de sahibi olur.

Harmoniler adlı grubunu da Galatasaray Lisesi’ndeki arkadaşları ile kurar ve 1959’da Galarasaray Lisesi konferans salonunda ilk konserini verir. Lise yılları bittiğinde ise Belçika Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi’nde resim, grafik ve iç mimari eğitimi alır. Müzik sevgisi hiç bitmeyen Manço burada Amerikalı, Belçikalı, İtalyan, Kuzey Afrikalı ve İngiliz müzisyenlerden oluşan “Lemistgress” adlı grupta çalışmalar yapar. Ve bu süre içerisinde Paris Olympia’da konser verir.

1970 yılında Türkiye’ye dönen Barış Manço, Fuat Güner ve Mazhar Alanson ile birlikte “Kaygısızlar” adlı grubu kurar. Aranjman şarkılara tepki olarak Anadolu’dan beslenen pop folk tarzında müzikler yaparlar. Çıktığı ilk 5 ayda 700 bin adet satışa ulaşan ve Manço’ya Altın Plak Ödülü’nü kazandıran “Dağlar Dağlar” onun büyük çıkışının başlangıcı olur.

1971 yılında hem Moğollar ile çalışır hem de Kurtulan Ekspres’i kurar. 2 yıl sonra “Hey Koca Topçu” ile ilk klibini çeker ve 1975’te ilk albümü “2023”ü yapar. 1978 yılında Lale Manço ile evlenen Barış Manço’nun Doğukan ve Batıkan adında iki erkek çocuğu olur.

1980’li yıllara gelindiğinde adını iyice duyuran Barış Manço, Altın Orfe’de “Nick the Chopper” ve “Ben Bir Şarkıyım” adlı Bulgar şarkısı ile altın madalyalar kazanır. Yurtdışında birçok TV programına konuk olarak katılır ve birçok ülkede konserler verir. Manço’nun Eurovision Şarkı Yarışması deneyimi de olur (“Kazma” adlı şarkısı ile ) ancak elenir.

BARIŞ MANÇO VE TRT ZAMANI

1988 yılında 370 kez ekrana gelerek Türk televizyonculuğunda ulaşılması zor bir rekora imza atan “7’den 77’ ye” adlı çocuk ve aileye yönelik bir eğitim kültür ve eğlence programına başlar. Manço’nun programları o kadar güzel, masum ve başarılıdır ki insanlar büyük ilgi gösterirler.

Manço’nun bir başka programı ise ekibiyle birlikte beş kıtada 100’den fazla farklı yöreye giderek 600.000 km.’ye yakın yol kat ettiği “Ekvatordan Kutuplara” adlı programıdır.

Tv başarısının yanı sıra şarkıcılık kariyeri de yükselmeye devam etmiştir. 200’ün üzerinde bestelediği şarkısı ile 12 altın ve 1 platin albüm kazanır. Üstelik bu şarkıların bir bölümü daha sonra Yunanca, Bulgarca, Arapça, Farsça, Kürtçe, Japonca, İbranice, Fransızca, İngilizce ve daha birçok dile yorumlanır.

BARIŞ MANÇO’NUN VEFATI

1983 yılında bir kalp spazmı geçiren Barış Manço, 31 Ocak 1999 gece 23.30 civarlarında İstanbul’un Moda semtindeki evinde kalp krizi geçirir. Siyami Ersek Göğüs-Kalp-Damar Cerrahisi Hastanesi’ne kaldırılan Manço 01.30’da yaşama veda eder.

1991 yılında devlet sanatçısı unvanını aldığından dolayı cenazesi için devlet töreni düzenlenir. Bu töreni TRT, Kanal D ve Kanal 6 canlı olarak kesintisiz yayınlar. STV ve Star televizyonları ise Manço Köşk’ten sevenlerinin düşüncelerini gün boyunca aralıksız paylaşır.

Sevenlerinin yaşlı gözleri ile Kanlıca’daki Mihrimah Sultan Mezarlığı’nda toprağa verilen Manço’nun mezarına, “Gesi Bağları” şarkısının yorumundan ötürü Gesi beldesinden getirilen toprak da konur.