Türk sinemasının efsane isimlerinden biri olan Cüneyt Arkın 8 Eylül 1937’de Eskişehir’in Karaçay köyünde doğar. Gerçek adı Fahrettin Cüreklibatur olan ünlü oyuncu, Türk sinemasının altın dönemlerinde birçok unutulmaz karaktere hayat vermiştir.

Oyunculuğa olan ilgisi, genç yaşlarda sinemaya atılan ilk adımlarıyla başlamıştır. İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra askerlik görevini tamamlarken sinema dünyasına adım atmış ve hızla tanınmıştır. Halit Refiğ’in dikkatini çeken Cüneyt Arkın, sinema kariyerine hızlı bir giriş yapmış ve birçok filmde rol almıştır.

Cüneyt Arkın’in kariyeri, romantik jön rollerinden başlayarak aksiyon filmlerine yönelmesiyle büyük bir ivme kazanmıştır. Özellikle Malkoçoğlu ve Battalgazi serilerindeki performansı ile Türk sinemasına yeni bir tarz getirmiş ve aksiyon filmlerinin aranan yıldızlarından biri haline gelmiştir. Ancak sadece aksiyonla sınırlı kalmamış, farklı türlerde birçok filmde başarılı performanslar sergilemiştir.

Cüneyt Arkın’in en bilinen yapımlarından biri, 1982 yapımı “Dünyayı Kurtaran Adam” filmidir. Bu film zamanla bir kült haline gelmiş ve farklı nesiller tarafından hala ilgiyle izlenmektedir.

Oyunculuğunun yanı sıra Cüneyt Arkın, at binme ve karate gibi sporlarda da uzmandır. Ayrıca televizyon programları sunmuş ve sağlıkla ilgili köşe yazıları yazmıştır. Özel hayatında birinci evliliğini Güler Mocan ile yapmış, ikinci evliliğini ise Betül (Işıl) Cüreklibatur ile gerçekleştirmiştir. Çocuklarıyla aile yaşamını sürdüren Cüneyt Arkın, gençliğin sorunlarına dikkat çekmek amacıyla çeşitli konferanslar vermiştir.

CÜNEYT ARKIN’IN ÖLÜMÜ

Cüneyt Arkın, 28 Haziran 2022 tarihinde geçirdiği kalp durması rahatsızlığı sonucu 84 yaşında hayatını kaybetti. Vefatı üzerine 30 Haziran 2022 tarihinde Atatürk Kültür Merkezi’nde tören düzenlendi. Tören sonrası Arkın’ın cenazesi Teşvikiye Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi.

İLGİNÇ BİR BİLGİ

20’li yaşlarından 40’lı yaşlarına kadar tüm hayatı setlerde geçen ve yorucu tempoya rağmen disipliniyle her rolün altından başarıyla kalkan Cüneyt Arkın, 300’ün üzerinde filmde başrolde yer alarak Yeşilçam sinemasında bir rekora imza atmıştır.